تولید ام - دی -اف از ضایعات هرس تنه درخت نخل با انجام تحقیقات مشترک بین بخش تحقیقات علوم چوب موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور و دانشگاه گوتینگن آلمان امکان پذیر شد.

به گزارش ایرنا به نقل از سایت موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، نتایج بدست آمده که بر روی نمونه درختان ایران در آزمایشگاههای آلمان انجام شده کاملا رضایت بخش توصیف شده است و بر پایه این تحقیق ضایعات هرس نخل را می‌توان در تولید تخته ام- دی- اف به کار برد.

در حال حاضر از ضایعات هرس نخل استفاده صنعتی صورت نمی‌گیرد و در صورت احداث کارخانه تولید ام- دی- اف علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، اشتغالزایی و حفظ منابع جنگلی را شاهد خواهیم بود.

ایران کشوری است وسیع که حدود هفت درصد آن توسط جنگل پوشیده شده و به این خاطر ایران در زمره کشورهایی با پوشش جنگلی کم قرار دارد ، ایران در طی دهه ‪ ۱۹۹۰‬میلادی مبادرت به واردات انواع تخته‌های فشرده (نئوپان، تخته چند لا و ام- دی -اف ) کرده که ارزبری در حدود ‪ ۳۵‬میلیون دلار داشته است.

وسعت نخلستان‌های کشور بین ‪ ۱۸۵‬تا‪ ۲۲۰‬هزار هکتار برآورد می‌شود که چیزی در حدود ‪ ۲۰‬تا ‪ ۲۲‬درصد وسعت نخلستان‌های دنیا را به خود اختصاص داده است.

برای برداشت خرما (محصول درخت نخل ‪ ( Phoenix dectylifera‬با کیفیت مناسب، نخل‌ها باید همه ساله هرس شوند ، هر نخل به طور متوسط در حدود ‪۳۴‬ کیلو ضایعات حاصل از هرس تولید می‌کند که با احتساب ‪ ۲۰‬الی ‪ ۲۷‬میلیون تنه نخل موجود در کشور و با احتساب ضریب اطمینان، حداقل ‪ ۲۰۰‬هزار تن ماده لیگنوسلولزی همه ساله در کشور قابل دسترسی می‌باشد.

این ضایعات قابلیت استفاده از صنایع تبدیلی از جمله نئوپان و ام-دی-اف را دارند که در حال حاضر امکان استفاده صنعتی از این ضایعات (مواد) وجود ندارد.

امکان استفاده از این مواد اولیه در تولید کالای وارداتی ام- دی-اف به صورت یک تحقیق مشترک و در مقیاس نیمه صنعتی بین بخش تحقیقات علوم چوب و فرآورده‌های آن و یکی از دانشگاه‌های کشور آلمان انجام و نتایج بدست آمده بیانگر آن است که محصول ساخته شده ام- دی -اف ، استانداردهای بین‌المللی و کشور آلمان را داراد.

بر پایه نتایج این تحقیق می‌توان استقرار حداقل دو کارخانه در مناطق جنوبی کشور (استان‌های خوزستان، هرمزگان و یا کرمان ) را توصیه کرد.

استقرار کارخانه‌های پیشنهادی درکشور، اشتغالزایی و جلوگیری از خروج ارز و همچنین استفاده از موادی را به همراه خواهد داشت که تاکنون توجهی به آن نشده و همچنین کاهش فشار بر جنگل‌ها را در پی خواهد داشت.

نتایج این تحقیق علاوه بر ایران برای تمام کشورهای خاورمیانه و کشورهای شمال آفریقا که همانند ایران نخلستان‌های مناسب دارند نیز قابل توصیه است.

1386/6/29

دسته ها : صنعت
جمعه سیم 6 1386

مراسم جشن نخستین پرواز دو نمونه تولیدی نسل جدید هواپیمای جنگنده فوق مدرن آذرخش به نام "صاعقه" صبح امروز با حضور مقامات عالیرتبه نظامی در منطقه هوایی مهرآباد تهران برگزار ‌شد.

 

دسته ها : نظامی
جمعه سیم 6 1386
X