مشهد - خبرگزاری مهر: معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری خراسان گفت: سیستمهای هوشمند مبتنی بر پایه بینایی ادراکی ماشین توسط یکی از موسسات فناور مستقر در پارک علم وفناوری خراسان ساخته شد.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، سعید صمدی ظهر امروز در نشستی خبری در محل پارک علم و فناوری خراسان افزود: طراحی و تجاری سازی این محصول در حالی در پارک علم و فناوری خراسان انجام شده است که سیستمهای جهانی مطرح در این زمینه به دلیل ابعاد امنیتی پروژه برای تست و بررسی قابل دسترس نبوده اند.

معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری خراسان گفت: امکانات این سیستم شامل یابش و شناسایی اتوماتیک چهره انسان، سامانه کنترل تردد و شمارش عابرین بر مبنای بینایی ماشین، سیستم ماوس بدون دخالت دست و از طریق بینایی ادراکی کامپیوتر است.

وی در خصوص کاربردهای این سامانه تصریح کرد: جستجوی پرونده مجرمین با استفاده از چهره متهم در اداره آگاهی و سازمان زندانها، کنترل تردد و دسترسی در مراکز حساس صنعتی، سیستم حضور و غیاب پرسنلی و کنترل تردد پرسنل و عابرین در اماکن پر رفت و آمد، بهزیستی و اماکن مترکه برای پیدا کردن افراد گمشده از جمله مهمترین کاربردهای این سامانه است.

صمدی ادامه داد: در ایران فعالیتهای تحقیقاتی پراکنده ای در این زمینه صورت گرفته است که بیشتر آنها نیز بر پایه الگوریتمهای غیر تجاری بوده است ولی این سامانه ها برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه در قالب یک محصول تجاری توسط این شرکت طراحی و تولید شده است.

وی ادامه داد: سیستم ماوس بدون دخالت دست که از طریق بینایی ادراکی کامپیوتر کار می کند برای جانبازان و معلولان جسمی و حرکتی طراحی شده که به عنوان موشواره می توانند از این محصول استفاده کنند.

در ادامه حمیدرضا ابریشمی مدیر عامل موسسه فناور ارائه دهنده این سیستم گفت: دلایل انتخاب تولید سیستمهای هوشمند مبتنی بر بینایی ادراکی ماشین به عنوان ایده محوری این موسسه نیاز گسترده مراکز داخل کشور به سیستمهای امنیتی منطبق بر علم روز و فناوری جدید دنیا، تحریمهای موجود و قیمت بسیار بالای خرید محصولات خارجی و همچنین بعد علمی آن که امکان دسترسی به تکنولوژی جدید بینایی ادراکی ماشین را که قله علم الکترونیک و کامپیوتر است را در کشور فراهم می آورد .

وی با اشاره به اینکه این محصول برای اولین بار در سطح خاورمیانه در قالب یک محصول عرضه شده است افزود: هنوز بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا به این ابزار مجهز نیستند و همچنین رشد چشمگیر فروش این محصولات بر اساس آمار انجمن بین المللی امنیت رایانه ای و انجمن بیومتریک بر ضرورت طراحی و تولید انبوه این سامانه در داخل کشور برای  صادرات آن می افزاید.

ابریشمی با بیان اینکه هزینه نصب و راه اندازی این محصولات حدود 60درصد کمتر از نمونه های مشابه خارجی است، تاکید کرد: این مجموعه با حمایت پارک علم و فناوری خراسان و پس از هفت سال فعالیت مداوم و تولید محصولات مختلف بر پایه بینایی ماشین ، که کلیه معیارها و استانداردهای جهانی در آنها رعایت شده موفق شده است نام ایران را در ردیف کشورهای صاحب این تکنولوژی قرار دهد .

ابریشمی گفت: سیاستهای حمایتی دولت از موسسات دانش بنیان در قالب فرآیندهای پارک علم و فناوری و مراکز وابسته بسیار موثر است.

وی عدم آگاهی مدیران و مسئولان سازمانها و ارگانهای دولتی و غیر دولتی از وجود سیستمهای بیومتریک و کاربردهای فراوان آن در کشورهای توسعه یافته، عدم تعامل بین دستگاههای حمایت کننده دولتی و سازمانهایی مانند امور مالیاتی، بیمه برای تعدیل تعرفه های محصولات Hi- Tech  و حمایت از فناوریهای نوین در جهت گسترش صنایع مبتنی بر فناوریهای نوین در سطح کشور و همچنین موانع دسترسی به اعتبارات صندوقهای دولتی برای حمایت از طرحهای توسعه ای محصولات مذکور را از مهمترین مشکلات پیش رو عنوان کرد.دسته ها : صنعت
چهارشنبه بیست و سوم 11 1387
X