رئیس سازمان فضایی کشور از پایان مطالعات نیازسنجی طراحی و ساخت ماهواره "بشارت" خبر داد و گفت: در صورت تایید مشخصات این ماهواره از سوی کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی نسبت به ساخت آن اقدام خواهد شد.

مهندس رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این مطلب گفت: پروژه طراحی و ساخت ماهواره اسلامی "بشارت" در دست اجرا است که در این زمینه مطالعات امکان سنجی و نیاز سنجی به پایان رسیده است.

وی افزود: هم اکنون در حال هماهنگی با کشورهای اسلامی عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستیم تا مذاکراتی در خصوص مشخصات و کاربردهای ماهواره بشارت صورت گیرد. در صورت تایید، گامهای اجرایی برای طراحی و ساخت این ماهواره تحت عنوان ماهواره "بشارت" برداشته خواهد شد.

تقی پور به جرئیات این ماهواره اشاره کرد و به مهر گفت: ماموریت ماهواره بشارت، سنجش از راه دور است که برای انجام ماموریتهایی چون مدیریت منابع طبیعی، مدیریت بلایای طبیعی، هواشناسی و نقشه برداری و ... بهره برداری می شود.

رئیس سازمان فضایی کشور به ضرورت اجرای این پروژه در قالب کنفرانس اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به گران بودن فناوریهای فضایی اکثر کشورهای جهان با مشارکت سایر کشورها نسبت به طراحی و ساخت ماهواره ها اقدام می کنند. در ساخت و طراحی ماهواره بشارت نیز با توجه به اینکه اطلاعات ماهواره از فضا می تواند در اختیار کشورهای مختلف قرار گیرد از مشارکت کشورهای اسلامی استفاده خواهیم کرد تا در پایان پروژه اطلاعات و داده های آن در اختیار کشورهای اسلامی عضو سازمان کنفرانس اسلامی قرار گیرند.


دسته ها : هوافضا
سه شنبه ششم 12 1387
رئیس سازمان فضایی کشور از برنامه اعزام فضانورد ایرانی به فضا خبر داد و گفت: در حال حاضر اقدامات اولیه این برنامه شامل مراحل نیازسنجی و امکان سنجی این امر انجام شده است که امیدواریم طی برنامه پنج ساله پنجم برنامه عملیاتی و مشخصی برای این پروژه اعلام کنیم.

رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر پروژه های فضایی را از جمله پروژه های زمان بر دانست و گفت: چین و هند در طی برنامه 15 ساله موفق به ارسال انسان به فضا شدند و ما هم شرایط مشابهی را پیش بینی می کنیم و امیدواریم بتوانیم در زمان کوتاهتری به این هدف برسیم.

وی به برنامه های کشور در زمینه اعزام انسان به فضا اشاره کرد و افزود: در این زمینه اقدام به تدوین برنامه ای جامع کردیم و در این برنامه زیر سامانه های پروژه ارسال انسان به فضا و نقش و وظایف مراکز مختلف تحقیقاتی و دلنشگاهی مشخص شد.

تقی پور با بیان اینکه تحقیقات وسیعی با همکاری مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها در این زمینه در دست اجراست به مهر گفت: در حال حاضر اقدامات اولیه این برنامه شامل مراحل نیازسنجی و امکان سنجی انجام شده است و امیدواریم با طرحی جامعی که در زمینه پروژه اعزام انسان به فضا داریم بتوانیم در برنامه پنجم توسعه گامهای خوبی را برای تعریف کامل پروژه و آماده سازی زیرساختهای لازم برداریم.

وی این پروژه را شامل بخشهای مختلف از جمله ماهواره برها، قسمتهای حمل محموله های فضایی به فضا و مسایل پزشکی در فضا ذکر کرد.

تقی پور همچنین با تاکید بر اینکه در این برنامه به پزشکی فضایی نیز توجه شده است به مهر گفت: عناوین زیر پروژه های پزشکی فضایی در برنامه تعریف شده است. در این زیر پروژه ها به مواردی چون شرایط انسان برای اعزام به فضا، شرایط داخل فضاپیما، آموزش افراد، افزایش مهارتهای انسان برای زندگی در فضا و دیگر شرایط مختلف فضایی اشاره شده که در حال مطالعه، بررسی و تدوین در این زمینه ها هستیم.

تقی پور تاکید کرد: اینها مراحلی است که کشورها برای اعزام انسان طی می کنند و ما نیز پس ار طی این مراحل می توانیم نسبت به این امر اقدام کنیم.

به گزارش مهر، روز گذشته نیز نشریه معتبر نیوساینتیست با تشریح دستاورد علمی ایران در پرتاب ماهواره امید از ارسال فضانورد ایرانی به فضا در آینده خبر داده بود.


دسته ها : هوافضا
سه شنبه ششم 12 1387
مجری طرح رصدخانه ملی ایران با اشاره به ساخت تلسکوپ ملی با همکاری محققان کشور گفت: با توجه به تحولات 10 سال آینده در علم نجوم ساخت تلسکوپ 3 متری در دستور کار قرار گرفت که با همکاری مشترک ایران و دانشگاه "لوند" سوئد این طرح اجرا می شود.

دکتر رضا منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر به طرح ساخت تلسکوپ ملی اشاره کرد و گفت: در اوایل دهه 80 طرح ساخت تلسکوپ ملی رده 2 متری (2 تا 4 متری) به دولت ارائه شد که با تاخیر، اجرای این طرح به پژوهشکده نجوم ابلاغ شد.

وی افزود: با توجه به شرایط منطقه و تحولات جهانی در نهایت ساخت تلسکوپ 3 متری که یک تلسکوپ متوسط است، تصویب شد و اجرای آن در دستور کار قرار گرفت.

دلایل انتخاب تلسکوپ 3 متری 

منصوری در خصوص دلایل انتخاب تلسکوپ 3 متری گفت: در ابتدای کار بر روی ساخت تلسکوپهای یک، 2 و 5 متری از لحاظ میزان بازدهی و هزینه های ساخت مطالعه شد و نتایج این بررسیها نشان داد که مناسب ترین تلسکوپ برای کشور ما تلسکوپ 3 متری است که با استفاده از آن می توانیم مقالات علمی تولید و با همکاری سایر کشورها پروژه های تحقیقاتی تعریف و اجرا کنیم.

رئیس انجمن فیزیک ایران با تاکید بر اینکه هر چه از تلسکوپهای 2 متری به سمت 4 متری می رویم به لحاظ تکنولوژیکی پیچیده تر و از لحاظ هزینه، سنگین تر می شود به مهر گفت: از این رو با در نظر گرفتن تحولات علمی 10 سال آینده در این رشته علمی و سند چشم انداز که قرار است سهمی از تولیدات علمی در این حوزه را داشته باشیم، ساخت تلسکوپ 3 متری انتخاب مناسبی است.دکتر رضا منصوری - مجری طرح رصدخانه ملی ایران

منصوری به نحوه ساخت این تلسکوپ اشاره کرد و ادامه داد: برای ساخت این ابزار نجومی چند راه در پیش رو داشتیم. یا باید ساخت و نصب آن را به یکی از شرکتهای خارجی سفارش می دادیم یا خودمان می ساختیم و نصب می کردیم و یا اینکه مدیریت ساخت آن را بر عهده می گرفتیم. 

وی با اشاره به توانمندیهای علمی داخل کشور تاکید کرد: از میان این راهکارها، روش مدیریت ساخت را انتخاب کردیم چرا که  ساخت کلیه بخشهای تلسکوپ در داخل کشور غیر قابل دفاع بود چون دانش فنی آن را نداشتیم ولی با مدیریت این پروژه، زیرساختهای لازم در کشور برای اجرای پروژه های علمی در این حوزه و سایر حوزه ها ایجاد می شود.

تولید 80 درصد بخشهای مکانیکی تلسکوپ ملی توسط محققان داخل کشور

رئیس انجمن فیزیک ایران با تاکید بر اینکه طراحی و ساخت تلسکوپ در دانشگاه "لوند" سوئد انجام می شود به مهر گفت: بخش اپتومکانیکی که مسئول حرکت تلسکوپ است، بسیار حساس است که با توجه به اینکه دانش فنی آن در کشور وجود ندارد در دانشگاه "لوند" اجرا می شود ولی بیش از 80 درصد از بخشهای مکانیکی که شامل بخشهایی چون نگهدارنده تلسکوپ و گنبد است در داخل کشور تولید خواهد شد.

راه اندازی تلسکوپ ملی در 5 تا 7 سال آینده

منصوری با بیان اینکه این تلسکوپ 5 تا 7 سال آینده راه اندازی می شود، ادامه داد: بخش طراحی این تلسکوپ پیشرفتهای زیادی کرده است و در حال حاضر در حال مذاکره با دو شرکت اروپایی برای خرید شیشه خام تلسکوپ هستیم که پس از نهایی شدن مذاکرات، شیشه خریداری شده برای صیقل دادن و شکل دهی آینه های تلسکوپ ارسال می شود.

وی به مشکلات اجرایی این پروژه پرداخت و گفت: هر چند که از سوی سطوح بالاتر دولتی و مدیریتی حمایتهای مناسبی از اجرای این طرح شده است ولی در سطوح پایینی هنوز به ضرورت اجرای این طرح اعتقادی ندارند که امیدواریم با مذاکراتی که در این زمینه می شود به ضرورت راه اندازی رصد خانه و ساخت تلسکوپ واقف شوند.


دسته ها : هوافضا
چهارشنبه بیست و سوم 11 1387
 
رئیس مرکز پژوهشی هدایت گران اندیشه از راه اندازی رصدخانه "کوثر 1" خبر داد و گفت: علاوه بر اینها رصدخانه های رادیویی کوثر 2 و 3 راه اندازی خواهد شد.

محمد آکوچکیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رصدخانه "کوثر 1" گفت: این رصدخانه یکی از رصدخانه های آماتوری- حرفه ای است که از راه دور کنترل می شود.

وی با بیان اینکه ساختمان و گنبد این رصدخانه توسط مهندسان ایرانی طراحی شده است، افزود: تجهیزاتی که در این رصدخانه نصب شده است توانستیم طرحهای پژوهشی چون رصد بارشهای شهابی، پژوهش درباره دنباله دارها، پژوهشهای مربوط به فناوریهای ستاره شناسی، تصویربرداری و جمع آوری داده ها را اجرا کنیم.

آکوچکیان پخش زنده اینترنتی و تولید نرم افزارهای شبیه سازی را از اقدامات این رصدخانه دانست و اظهار داشت:  این تجهیزات محققان این رصدخانه را قادر ساخته است تا داده های لازم برای دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی را ارائه دهند.

رئیس مرکز پژوهشی هدایت گران اندیشه از ایجاد رصدخانه های کوثر 2 و 3 خبر داد و اضافه کرد: این رصدخانه ها از نوع رادیویی است که برای اهداف رصد خورشید بهره برداری می شود.

وی به بیان جزئیات این رصدخانه ها پرداخت و خاطرنشان کرد: این رصدخانه دارای آنتن بشقابی 3 تا 5 متری است که برای ثبت و تحلیل امواج رادیویی خورشید از آن بهره برداری می شود.

آکوچکیان تاکید کرد: در فاز اول این رصدخانه ها برای رصد خورشید برنامه ریزی شده اند ولی در فازهای بعد قرار است برای مطالعات و دریافت امواج کهکشانها پروژه هایی را تعریف کنیم.

وی به محل تاسیس این رصدخانه ها اشاره کرد و اظهار داشت: رصدخانه کوثر 1 در سمت شرق اصفهان در منطقه "قجاوند" راه اندازی شده است و رصدخانه های کوثر 2 و 3 در جنوب اصفهان در منطقه "مرق" ایجاد خواهند شد. 

دسته ها : هوافضا
دوشنبه بیست و یکم 11 1387
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ماهواره مصباح از نوع ماهواره های تحقیقاتی و فنی برای ذخیره و ارسال مجدد داده ها است، گفت: این ماهواره که با همت متخصصان داخلی طراحی و مشارکت یک کشور خارجی ساخته شده در حال حاضر آماده پرتاب است.

رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر ماهواره مصباح را ماهواره ای تحقیقاتی و فنی دانست و گفت: این ماهواره به صورت مشترک با متخصصان داخل کشور از سوی مرکز تحقیقات مخابرات ایران و سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و با مشارکت کشوری خارجی مراحل ساخت نمونه های آزمایشگاهی و مهندسی و در نهایت ساخت نمونه های فضایی آن انجام شده است.

وی افزود: به منظور صحت کارکرد بر روی این ماهواره آزمایشهای مختلفی چون آزمایشهای محیطی و عملکردی انجام شد که پس از احراز تایید صحت کارکرد، این ماهواره در حال حاضر آماده پرتاب است.رضا تقی پور رئیس سازمان فضایی ایران

تقی پور به مشخصات کلی این ماهواره اشاره کرد و اظهار داشت: ماهواره مصباح یک ماهواره مخابراتی است که قادر است از بعضی نقاط دنیا اطلاعات را جمع آوری و به زمین ارسال کند که به آن store and forward یا ذخیره و ارسال مجدد گفته می شود.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه این ماهواره از نوع ماهواره های ذخیره و ارسال مجدد (store and forward) است، به مهر گفت: در ساخت این ماهواره از فناوریهای پیشرفته استفاده شده است و با توجه به اینکه جزء اولین ماهواره هایی است که در داخل کشور طراحی شده و با مشارکت خارجی ساخته شده است، می توانیم آن را گام مهمی در دستیابی به فناوریهای فضایی در کشور قلمداد کنیم.

وی با اشاره به اینکه امسال این ماهواره در جشنواره بین المللی خوارزمی به عنوان طرح برتر معرفی می شود ابراز امیدواری کرد که با تجربیات کسب شده بتوانیم در آینده گامهای مهمتری در زمینه فناوریهای فضایی برداریم.


دسته ها : هوافضا
دوشنبه بیست و یکم 11 1387
بندرعباس - خبرگزاری مهر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هم اکنون چهار ماهواره دیگر توسط متخصصان توانمند ایرانی در حال ساخت است.

دکتر سید محمد سلیمانی در گفتگو با خبرنگار مهر در بندرعباس گفت: جزئیات این چهار ماهواره پس از آماده سازی نهایی مرحله به مرحله اعلام خواهد شد.

وزیر ارتباطات در خصوص آخرین وضعیت ماهواره "امید" نیز گفت: این ماهواره هم اکنون در حال انجام ماموریت خود است و مشکل خاصی ندارد.این ماهواره در حال ارسال سیگنال به ایستگاههای ارتباطی بر روی زمین است.

وی تاکید کرد: با قابلیتهایی که ایجاد شده تلاش می کنیم وزن و ارتفاع ماهواره هایی که پرتاپ می کنیم، افزایش پیدا کند.

اختلالات شبکه های ارتباطی موقت است

سلیمانی در خصوص علت اختلالات شبکه های ارتباطی در چند وقت اخیر گفت: عمده اختلالاتی که به وجود آمده است به خاطر ارتقا و توسعه شبکه است که مقطعی بوده و به مرور زمان به حالت پایدار می رسد.

سلیمانی زیرساختهای ارتباطی در استان هرمزگان را به دلیل ارتباط با کشورهای حوزه خلیج فارس مناسب ارزیابی کرد و گفت: با مشارکت بخش خصوصی اقدامات خوبی جهت توسعه همه جانبه شبکه های ارتباطی در دست انجام است.


دسته ها : هوافضا
دوشنبه بیست و یکم 11 1387
رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد: با فعالیتهای محققان کشور به دانش فنی تولید سخت افزار و نرم افزارهای ایستگاههای هدایت و کنترل دست یافته ایم که این موفقیت کشور را قادر می سازد تا نسبت به طراحی و ساخت ایستگاههای هدایت و کنترل اقدام کند.

رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر ایجاد و راه اندازی ایستگاههای زمینی را یکی از اقدامات این سازمان فضایی کشور دانست و گفت: امروز استعدادها و پتانسیلهای خوبی در این زمینه در مراکز تحقیقاتی، پژوهشی و دانشگاهی ایجاد شده است که با اتکا به آنها می توانیم ایستگاههای زمینی را با نرم افزارها و زیر سیستمهای بومی راه اندازی کنیم.

کاربردهای ایستگاههای زمینی 

وی به کاربردهای این ایستگاهها اشاره کرد و افزود: این ایستگاهها برای اهداف خاصی طراحی و ساخته می شوند که از آن جمله می توان به ایستگاههای دریافت تصاویر ماهواره های سنجش از راه دور، ایستگاههای هدایت و کنترل ماهواره ای و ایستگاههای ماهواره های ارتباطی اشاره کرد.

تقی پور ادامه داد: با فعالیتهایی که انجام شد به دانش فنی تولید سخت افزار و نرم افزارهای ایستگاههای هدایت و کنترل دست یافتیم که این موفقیت متخصصان کشور را قادر می سازد تا نسبت به طراحی و ساخت ایستگاههای هدایت و کنترل اقدام کنند.

ایجاد ایستگاههای دریافت اطلاعات

وی همچنین به ایجاد ایستگاههای دریافت اطلاعات اشاره کرد و به مهر گفت: ماهواره هایی مانند ماهواره "مدیس" و یا "نوا" که بیشتر اطلاعات هواشناسی را در اختیار مشترکان قرار می دهند اطلاعاتی را در این زمینه ارائه می دهد. ما نیز از سالهای قبل اطلاعات و تصاویری ارسالی این ماهواره ها را دریافت و در اختیار دستگاههای مختلف اجرایی کشور برای کاربردهای مختلف از جمله مدیریت منابع طبیعی و شناسایی حرکتهای مسیر رودخانه ها سواحل دریایی قرار می دهیم.

رئیس سازمان فضایی ایران همچنین به کاربردهای ماهواره سنجش از راه دور اشاره و اضافه کرد: از این نوع ماهواره ها می توان در زمینه کنتزل ترافیک و Navigation یا راهنمایی و راهبری کشتیها و ناوها استفاده کرد که در حال حاضر در این زمینه فعالیتهایی در دست اجرا است.

وی در این باره توضیح داد: ماهواره های ناوبری در فضا مستقر هستند و اطلاعات آن از طریق ایستگاههای زمینی دریافت می شود. با استفاده از این اطلاعات خودروها می توانند مسیر خود را پیدا کنند.

تقی پور خاطر نشان کرد: مطالعات، نیازسنجی و طراحی اولیه برای تصحیح اطلاعات GPS و استفاده از این نوع ماهواره ها و ایستگاههای مورد نیاز در کشور آغاز شده است و امیدواریم بعد از راه اندازی شبکه زمینی زمینه های استفاده از این اطلاعات برای ناوبری خودروها و سایر سیستمهای حمل و نقل فراهم شود.

رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: در حال حاضر کشتیها از خدمات ماهواره ای برای هدایت کشتیها در دریاها و اقیانوسها استفاده می کنند.


دسته ها : هوافضا
دوشنبه بیست و یکم 11 1387
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ماهواره مصباح از نوع ماهواره های تحقیقاتی و فنی برای ذخیره و ارسال مجدد داده ها است، گفت: این ماهواره که با همت متخصصان داخلی طراحی و مشارکت یک کشور خارجی ساخته شده در حال حاضر آماده پرتاب است.

رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر ماهواره مصباح را ماهواره ای تحقیقاتی و فنی دانست و گفت: این ماهواره به صورت مشترک با متخصصان داخل کشور از سوی مرکز تحقیقات مخابرات ایران و سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و با مشارکت کشوری خارجی مراحل ساخت نمونه های آزمایشگاهی و مهندسی و در نهایت ساخت نمونه های فضایی آن انجام شده است.

وی افزود: به منظور صحت کارکرد بر روی این ماهواره آزمایشهای مختلفی چون آزمایشهای محیطی و عملکردی انجام شد که پس از احراز تایید صحت کارکرد، این ماهواره در حال حاضر آماده پرتاب است.رضا تقی پور رئیس سازمان فضایی ایران

تقی پور به مشخصات کلی این ماهواره اشاره کرد و اظهار داشت: ماهواره مصباح یک ماهواره مخابراتی است که قادر است از بعضی نقاط دنیا اطلاعات را جمع آوری و به زمین ارسال کند که به آن store and forward یا ذخیره و ارسال مجدد گفته می شود.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه این ماهواره از نوع ماهواره های ذخیره و ارسال مجدد (store and forward) است، به مهر گفت: در ساخت این ماهواره از فناوریهای پیشرفته استفاده شده است و با توجه به اینکه جزء اولین ماهواره هایی است که در داخل کشور طراحی شده و با مشارکت خارجی ساخته شده است، می توانیم آن را گام مهمی در دستیابی به فناوریهای فضایی در کشور قلمداد کنیم.

وی با اشاره به اینکه امسال این ماهواره در جشنواره بین المللی خوارزمی به عنوان طرح برتر معرفی می شود ابراز امیدواری کرد که با تجربیات کسب شده بتوانیم در آینده گامهای مهمتری در زمینه فناوریهای فضایی برداریم.


دسته ها : هوافضا
يکشنبه سیزدهم 11 1387
رئیس دانشکده هوا فضا دانشگاه امیر کبیر از طراحی و تولید ریز پرنده بدون سرنشین خبر داد و گفت: این ریز پرنده می تواند در اجرای فعالیتهای تحقیقاتی و علمی استفاده شود.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمود مانی رئیس دانشکده هوا فضا دانشگاه امیرکبیر امروز در سمینار "عظمت کائنات" با اشاره به سابقه تاریخی محققان کشور در حوزه کیهان شناسی گفت: با توجه به این سوابق متاسفانه کار تحقیق و پژوهش در این زمینه را با تاخیر شروع کردیم.وی با بیان اینکه اولین گامها در این زمینه با ایجاد رشته مهندسی هوا فضا شروع شد، افزود: با همکاری متخصصان، دروس و واحدهای این رشته تدوین و این رشته راه اندازی شد و در سال 71 با اخذ مجوزهای لازم، دوره کارشناسی ارشد رشته ایرودینامیک و بعدها رشته های "سازه"، "مکانیک پرواز" و "جلوبرندگی" در دانشگاه امیر کبیر راه اندازی شد.مانی به تعداد فارغ التحصیلان رشته های هوا فضا اشاره کرد و ادامه داد: برای ارتقای توانمندیهای دانشجویان و محققان در این رشته، آزمایشگاههای آموزشی و تحقیقاتی چون آزمایشگاههای ایرودینامیک، کنترل، دینامیک و سیالات، ارتعاشات و سیستمهای آشوبناک، خستگی، مواد کامپوزیت، سوخت و احتراق، میکرو جت، واقیعت مجازی و دو کارگاه موتور و بال و بدنه هواپیما در دانشکده هوا فضا راه اندازی شده است.رئیس دانشکده هوا فضا، این دانشکده را تنها قطب علمی هوا فضا در کشور دانست و گفت: به لحاظ رسالتی که دانشکده های این دانشکده در زمینه رفع نیازهای صنعتی کشور دارند تاکنون توانستیم با حمایتهای ارگانهایی چون سازمان فضایی کشور، معاونت تحقیقات و فناوری نیروی هوایی، موسسه تحقیقات و آموزش صنایع دفاعی، سازمان صنایع هوایی، شرکت هسا و شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران پروژه های تحقیقاتی فراوانی را اجرا کنیم.مانی با تاکید بر اینکه دستاوردهای تحقیقاتی در حوزه هوا فضا مورد استفاده کلیه صنایع قرار می گیرد، اضافه کرد: با تاسیس مراکز تحقیقاتی این دانشکده توانستیم ریز پرنده بدون سرنشین را طراحی و تولید کنیم.وی با بیان اینکه این پروژه با همکاری سازمان فضایی کشور اجرا شده است، گفت: این ریز پرنده می تواند در اجرای فعالیتهای تحقیقاتی و علمی استفاده شود.
دسته ها : هوافضا
شنبه بیست و یکم 10 1387
دریافت اولین تصویر و داده های فضایی توسط متخصصان ایرانی
رئیس پژوهشگاه هوا فضا ضمن تشریح جزئیات پرتاب آزمایشی راکت کاوش 2 که هفته گذشته توسط محققان کشورمان با موفقیت پرتاب شد و به زمین بازگشت،‌ از دریافت اولین تصویر فضایی با استفاده از فناوری بومی در کشورمان خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محسن بهرامی امروز در مراسم تقدیر از متخصصان و فعالان این پروژه با اعلام این مطلب گفت: متخصصان پژوهشگاه هوا و فضا دومین محموله آزمایشگاه فضایی (راکت کاوش 2) را به منظور توسعه علم و فناوری صلح آمیز فضایی به فضا پرتاب کردند و این راکت با طی مسیر مورد نظر با موفقیت به زمین نشست.وی هدف از این پرتاب آزمایشی را ارزیابی مراحل اجرایی این پروژه ذکر کرد و افزود: با توجه به تجربه پرتاب راکت قبلی، در ساخت دومین راکت سعی شد تا عملکرد سیستم از مرحله پرتاب تا بازگشت بهبود یابد.بهرامی تاکید کرد: ارتفاع راکتها به قدرت پرتاب کننده بستگی دارد و ما ارتفاع را بر اساس نیازهایی که داریم تعیین می کنیم.رئیس پژوهشگاه هوا و فضا با تاکید بر اینکه تمام مراحل طراحی، تحلیل، مونتاژ نهایی و تستها با تکیه بر توان داخلی انجام شده است، اظهار داشت:  امیدواریم با این موفقیت محققان ایرانی بستر لازم برای حضور و مشارکت محققان خارجی در این پروژه علمی فراهم شود و بتوانیم این گونه فعالیتها را با همکاری متخصصان سایر کشورها به صورت بین المللی اجرا کنیم.وی با تاکید بر اینکه ماهیت راکتها تحقیقاتی است، خاطر نشان کرد: اهمیت این سیستمها در محموله های تحقیقاتی است که با خود به فضا حمل می کنند. در این پرتاب آزمایشی که با موفقیت صورت گرفت نشان داده شد که تمام سیستم ها پس از بازگشت به خوبی کار می کنند و از طریق دوربینی که بر این راکت نصب شده بود توانستیم اولین تصویر فضایی با استفاده از فناوری داخلی و بومی ایرانی دریافت کنیم.به گزارش مهر ، رئیس پژوهشگاه هوا فضا به بخشهای مختلف راکت کاوش 2 اشاره کرد و ادامه داد: در این گونه سیستم ها مسئله پایداری بسیار مهم است از این رو محققان این پژوهشگاه توانستند نوع خاصی از پره های راکت را طراحی و تولید کنند که به ثبت نیز رسیده است.به گفته بهرامی این پره ها کمک می کنند تا پایداری لازم ایجاد شود و راکتها دچار چرخش نشوند و در جهت اصلی باقی بماند.وی ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این تجربه بتوان پروژه ها و طرحهای پژوهشی دیگری در زمینه هایی چون نجوم، هواشناسی و ... که هدف از آنها مطالعه بیرون از جو است، را فراهم کرد.بهرامی با تاکید بر اینکه این راکت توانسته اطلاعاتی چون عکس از جو، درجه حرارت و فشار و غیره را دریافت کند، اظهار داشت: دوربینهایی که بر روی این محموله های آزمایشگاهی نصب می شوند، قادرند علاوه بر تصویربرداری از آسمان از زمین نیز تصویربرداری کنند.
دسته ها : هوافضا
شنبه بیست و یکم 10 1387
X